cze
01

Rutyna vs kreatywność

Zdarza Ci się złapać na tym, że pewne czynności, wykonujesz rutynowo? A gdybyś się zastanowił i przeanalizował jak wyglądał Twój dzisiejszy bądź wczorajszy dzień, czy znajdujesz w nim momenty, okresy czasu gdy zachowywałeś się wręcz rutynowo, gdzie w tej chwili nie jesteś nawet w stanie sobie przypomnieć co dokładnie robiłeś? Zdarzyło się może Tobie albo Twoim znajomym, że wyszedłeś z domu i po jakimś czasie zastanawiałeś się czy na pewno zamknąłeś drzwi na klucz albo czy wyłączyłaś żelazko?

 

Co dobrego płynie z życia, które rutynowo nam przelatuje? Czy zadania, czynności, które wykonujemy rutynowo mogą nas jeszcze cieszyć, mogą nam dawać radość i spełnienie?

Zobaczmy co można z tym zrobić by choć trochę odmienić nasze życie. Mam dla Ciebie propozycję bardzo prostego ćwiczenia, wykonanie którego może wnieść coś nowego w Twoje życie. Możesz zacząć już od jutrzejszego poranka.

  1. Gdy tylko się obudzisz, przywitaj siebie sentencją: “ach, jaki piękny dziś dzień i możliwość wykreowania mojego życia na nowy sposób”.
  2. Gdy już wstaniesz i będziesz miał zamiar przystąpić do swych rutynowych czynności (mycie zębów, prysznic, zjedzenie śniadania etc.), zmień to, wykonaj coś czego jeszcze nie robiłeś o tej porze. Oczywiście te “niezbędne” czynności jak toaleta też wykonaj, tylko przepleć je kilkoma innymi czynnościami. Może przeczytaj gazetę, jeśli tego nie robiłeś wcześniej, może wykonaj jakieś ćwiczenia fizyczne. Zrób coś nowego, innego, tak totalnie spontanicznie, bez planowania. Gdy np. wyjdziesz z domu do pracy, pójdź/pojedź do niej inną trasą, albo jeśli jeździłeś samochodem to pojedź komunikacją miejską albo pójdź pieszo. Dodaj w danym dniu, albo zmień jak najwięcej możesz.
  3. Sprawdź powiedzmy po godzinie, jak postrzegasz swój poranek, jak się czujesz po wprowadzeniu tych kilku zmian. Czy te zmiany dały Ci może dostęp do jakichś nowych odczuć, czujesz się choć trochę inaczej? Co zmieniło się w postrzeganiu początku dnia? Czy ten dzień zapowiada się inaczej niż jak “każdy poprzedni”? Jak się z tym czujesz?

„Wrzucając” spontanicznie, nowe, inne czynności w swój rutynowy tryb życia, możesz spowodować, że to co masz do wykonania w ciągu dnia nabierze nowych kolorów i zacznie przynosić znów więcej przyjemności. To co było rutynowe, a zostanie przeplecione nowymi zachowaniami, stanie się znów jako całość twórcze. Wytworzysz w sobie jeszcze więcej spontaniczności i kreatywności, pozbędziesz się nawyków i poczujesz, że znów panujesz nad tym co robisz w życiu.

Artykuły powiązane tematycznie z powyższym:

Autor: Michał Barteczko. Opublikowane w Osiąganie celów, Szczęście

Tagi: , ,

Dodaj komentarz