kwi
02

Poczucie winy – nie ma sensu by nadal trwało

poczucie winy

Możliwe, że znalazłeś się kiedyś w takiej sytuacji, kiedy zrobiłeś lub powiedziałeś coś czego później żałowałeś. Nie byłoby sprawy gdyby to uczucie nie chodziło za Tobą do teraz. W prawdzie co się stało to się nie odstanie, ale czy chciałbyś potrafić odpuścić sobie i pozwolić znów żyć bez tego poczucia winy?
Zapoznaj się zatem z prostą techniką, która Ci to umożliwi.

Jak możemy pozbyć się ograniczającego nas poczucia winy, stanu, który zabiera nam energię, nastraja negatywnie do samego siebie? Proponuję wykonanie bardzo prostej techniki, to dosłownie kilka kroków procesu, sprawdź jak bardzo jest skuteczna.

  1. Stań sobie wygodnie, tak abyś miał przed sobą miejsce do zrobienia kilku swobodnych kroków.
  2. Przypomnij sobie w myślach tę chwilę, sytuację, zdarzenie, przez które masz  obecnie poczucie winy.
  3. Patrząc teraz na podłogę przed sobą, wyobraź sobie, że rysuje się na niej linia, linia stanowiąca Twoją linię czasu w kierunku przeszłości. Miejsce, w którym stoisz oznacza na niej czas „teraz”. Znajdź i wyznacz na tej linii punkt, który będzie odpowiadał temu czasowi z przeszłości, w którym miała miejsce ta sytuacja.
  4. Odwróć się teraz plecami do Twojej przeszłości i zacznij stawiać kroki do tyłu, cofając się po linii czasu w przeszłość do momentu, do oznaczonego miejsca, w którym nastąpiło przywołane zdarzenie. Zatrzymaj się w tym miejscu dosłownie na chwilę i dalej kontynuuj cofanie się. Cofaj się o kolejne godziny, dni czy tygodnie od tego zdarzenia, jesteś już w czasie kiedy to zdarzenie nie miało jeszcze miejsca. Cofaj się do momentu, w którym zauważysz, że nie odczuwasz już poczucia winy, bo przecież w tym czasie nie mogło go być.
  5. Zrób krok w bok i zejdź z linii czasu. Przejdź z powrotem do miejsca w którym rozpocząłeś swoją podróż.
  6. Sprawdź jak teraz wygląda poczucie winy w stosunku do tamtej sytuacji. Nie ma go?

Proste i skuteczne, prawda?

Jeśli sprawa tyczy się jakiejś znajomej Tobie osoby, którą nęka poczucie winy, to przy pomocy powyższej procedury, pomóż jej i przeprowadź ją przez ten proces. Skuteczność jest taka sama jak przy przechodzeniu tego procesu samodzielnie.

Artykuły powiązane tematycznie z powyższym:

Autor: Michał Barteczko. Opublikowane w Technologie

Tagi: ,

Dodaj komentarz