gru
08

Mocny jak bambus

Mocny jak bambus

Każdy z nas miał styczność z materiałem jakim jest bambus, czy to wykorzystanym do budowy mebli, czy to może jako elementy wędki lub jako tyczka podtrzymująca kwiaty w doniczce, kojarzony jako bardzo mocny, trwały materiał. Dużo mniejsza ilość osób miała możliwość spotkania z bambusem w jego naturalnym środowisku, lesie azjatyckim. Symbolika bambusa ma w kulturze dalekowschodniej bardzo duże znaczenie i ogromny wpływ na życie ludzi. Dowiedzmy się zatem jak symbolika tej rośliny może wpływać na nasze życie.

Nauki jakie płyną z azjatyckiego lasu mogą mieć zastosowanie w każdej dziedzinie naszego życia, tak zawodowego jak i prywatnego. Zapoznając się z nimi pomyśl, zastanów się jak praktycznie możesz je zastosować, w jaki sposób pomogą Ci jeszcze łatwiej osiągać swoje cele, w jaki sposób sprawiają, że stajesz się jeszcze silniejszy.

Wyginaj się ale nie pozwól się złamać. Bądź elastyczny i jednocześnie głęboko zakorzeniony

Łodygi bambusa są twarde i mocne, a przy najmniejszym podmuchu wiatru chwieją się pokornie. Łodyga ulega wiatrowi, nigdy się mu nie opiera, jest silnie zakorzeniona i pewna tego, że wiatr kiedyś minie, a ona będzie stała i rosła dalej. Elastyczne wyginanie się bez łamania, akceptowanie i uleganie siłom naturalnym może pomagać w osiąganiu celów, to tak jak odpowiadanie na trudne pytania, radzenie sobie z trudnościami dnia codziennego.

Siła nie tkwi w wyglądzie

Patrząc na łodygę bambusa, który tak na prawdę jest trawą, nie tworzy w nas przekonania, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowo mocnym, zwłaszcza gdy punktem odniesienia będzie jakieś grube drzewo, np. dąb.
Byt bambusa jest jednak bardzo ekstremalny, muszą przetrwać mroźne zimy i upalne lato. Nie są tak duże jak drzewa, ale są wystarczająco silne i trwają w trudnych warunkach pogodowych.
Pamiętaj aby nigdy nie oceniać nikogo po wyglądzie, to że coś wygląda na słabe wcale takei być nie musi.
Jak mawiał Mistrz Yoda „Size matters not. Look at me. Judge me by my size do you?” czyli „Rozmiar nie ma znaczenia. Czy mnie oceniasz po rozmiarze?”.
Zatem niezależnie od tego jak wyglądasz, kim jesteś, jakie masz kompetencje winieneś stać z dumą, wierzyć we własne siły i być przekonanym, że siły masz wystarczającą ilość.

Bądź zawsze gotów

Prawdopodobnie wiecie jak dużo czasu i pracy zajmuje proces przetworzenia zwykłego drzewa na drewno np. do budowy mebli. Drzewo trzeba ściąć, pociąć na deski, wysuszyć,  pokleić, zaimpregnować, pomalować itd. Łodygi bambusa są praktycznie zaraz po ścięciu gotowe do wykorzystania. Jest takie powiedzenie, które mówi, że “Bambus jest jak wojownik, zawsze gotowy do walki”. Wystarczy tylko praktykować, ćwiczyć, a na pewno dojdziesz do takiego stanu by być zawsze gotowym do działania.

Zbierz energię, żeby się odbić

W Japonii, bambus jest wykorzystywany podczas świętowania Nowego Roku, jako symbol szczęścia. Zimą duża, ciążka czapa śniegu pokrywa bambus i zgina go aż do ziemi. Obrazy takiej sytuacji oznaczają umiejętność powstania po przezwyciężeniu trudów życia. W pewnym momencie pokrywa śniegu odrobinę się topi, a wtedy bambus powstaje i zrzuca resztę śniegu z siebie. Przetrzymuje czas przygniecenia śniegiem by koniec końców mieć siłę i powstać głosząc: “Jestem niepokonany!”

Znajdź mądrość w pustce

Bywa tak, że naszą głowę zaprzątają niepotrzebne sprawy, jakieś uprzedzenia, strach, pycha. Zajmują nasz umysł na tyle, że ograniczając nas nie pozwalają by nowa wiedza, nowe doświadczenia mogła się do nas przebić. Porównując do pełnego naczynia, nie można takiego już napełnić, trzeba go najpierw choć trochę opróżnić. Puste w środku łodygi bambusa mogą nam przypominać by nie skupiać się na ograniczających nas przekonaniach, by zrobić miejsce na inne rzeczy.

Ciągły rozwój

Niezależnie od tego kim jesteś, jakie masz osiągnięcia, cały czas masz możliwość rozwijania się. Nie ma takiego momentu, w którym możemy stwierdzić, że osiągnąłem już wszystko. Czasem gdy spoglądamy na siebie na naszej ścieżce rozwoju może wydawać nam się, że nie ma postępu. Patrząc co chwilę na rosnący bambus też możemy odnieść wrażenie, że nie rośnie, że się nie rozwija, ale to tylko złudzenie. Niezależnie od tego czy rozwijamy się wolno, czy szybko zawsze się rozwijamy, nie ma znaczeniu to prędkość rozwoju a jego sam fakt. Bambus jest jedną z najszybciej rosnących roślin, ma też okresy w roku kiedy rośnie szybciej, a w pozostałych wolniej. Zatem w swoim rozwoju czasem może potrzeba więcej czasu by zauważyć rezultaty, czasem mniej.

Użyteczność wyrażaj prostotą

Sedno tkwi w powiedzeniu “Bambus wyraża użyteczność swoja prostotą. Człowiek winien postępować tak samo”. Zastanów się i zauważ ile czasu poświęcasz na to by wykazać innym lub przed sobą jaki jesteś inteligentny, jaki jesteś wyjątkowy, oczekując słów uznania. Zauważ jak często komplikujesz proste sprawy tylko po to aby się wykazać. Niestety często mamy tendencję do komplikowania zamiast upraszczania rzeczy w obawie, że inni mogą już posiadać tę wiedzę, umiejętności co my. Myślę, że życie jest już wyjątkowo skomplikowane by je jeszcze bardziej komplikować. Sprawdź, gdy wyzbędziesz się obaw, jaki wpływ będzie to miało na rozwój Twojej kreatywności, uproszczenie życia Twojego, wpływ na Twoich bliskich, klientów itd.

Jak myślisz, jak bardzo te nauki pomogą Ci w życiu? W ilu życiowych sytuacjach spowodują, że się nie zatrzymasz w osiąganiu swoich celów, realizacji swoich marzeń? Znajdź aplikację i stosuj je najczęściej jak tylko to możliwe. Obserwuj od tej chwili swoje życie i sprawdź jak łatwiej ono teraz przychodzi.

Artykuły powiązane tematycznie z powyższym:

Autor: Michał Barteczko. Opublikowane w Osiąganie celów

Tagi:

Dodaj komentarz