gru
15

Gra na perkusji a osiąganie celów

Gra na perkusji a osiąganie celów

Do końca obecnego 2011 roku zostało już niewiele czasu. Koniec roku często jest momentem gdy podejmujemy tzw. noworoczne postanowienia. Oczywiście wiele decyzji zapada nie tylko w tym okresie jednak jest to czas szczególny. Na pewno wiesz ile z nich udaje się zrealizować. Każdy z nas, praktycznie w każdej chwili dokonuje jakichś wyborów, można pokusić się o stwierdzenie, że cały nasz rozwój oparty jest o dokonane przez nas wybory. Jak zachowujemy się gdy odnosimy sukces, a jak gdy ponosimy porażkę? Co powoduje, że pewne postanowienia udaje nam się wdrożyć w życie, a inne nie? Mam dla Ciebie pewną propozycję do rozważenia i zastanowienia się.

Słyszałeś pewnie kiedyś od kogoś, albo sam do siebie powiedziałeś “dobry wybór!” gdy wybrałeś dobrze i osiągnąłeś to czego chciałeś. A jak to wyglądało w przypadku, gdy miał miejsce “niedobry wybór”?
Ja zdecydowałem, że ten przyszły rok, jak i każdy następny będzie rokiem tylko dobrych wyborów. Wiem, że nie zawsze dokonam dobrego wyboru, jednak nie mam zamiaru ograniczać się i wmawiać sobie, że niewiele jestem wart, że nic nie osiągnę w życiu, że jestem jakimś nieudacznikiem. Nie patrzę już na to z perspektywy wygranej bądź przegranej. Nie obwiniam siebie za to, że mi coś nie wyszło przez co rezygnuję z dalszego działania. Nie, nie, nie!
Zadaj sobie pytanie, czy jest tak, że niezależnie od tego jaki był to wybór zawsze czegoś się nauczyłeś, zdobyłeś nowe doświadczenie, masz może nowy punkt widzenia na pewne sprawy? Czy na bazie tego rezultatu możesz podjąć kolejną dobrą decyzję np. o kierunku swojego rozwoju? Czy jest tak, że masz idealną sytuację do wyciągnięcia wniosków i działania dalej? Czy tymi wnioskami możesz podzielić się z innymi i nauczyć ich czegoś, przez co nie tylko Ty ale i inni mogą się rozwijać?
Czy możesz zatem postanowić, że jakikolwiek będzie rezultat Twojego wyboru to będziesz do niego podchodzić jako do “wyboru dobrego”?

Przypomina mi się pewna historia. Mam dobrego przyjaciela Przemka. Przemek jest właścicielem i jednym z nauczycieli gry na perkusji w szkole DrumSetPro School do której uczęszczam od prawie dwóch lat. Pamiętam czas, w którym zaczynałem tam naukę, gdy szkoła miała 2 oddziały. Pamiętam też plany Przemka by ją rozszerzyć i rozpropagować w całym kraju. Przyznam, że wtedy jednocześnie z podziwem jak i niedowierzaniem patrzyłem na te plany. Ostatnie dwa lata miałem okazję śledzić rozwój szkoły i problemy,  z którymi borykał się Przemek, a to gdzieś jakiś pośrednik nawalił, a to gdzieś ktoś wypowiedział lokal i trzeba było szybko znaleźć nową salę do lekcji, a to znów trzeba było znaleźć dobrego nauczyciela. Problemów, spraw do załatwienia była i jest cała masa. Dziś szkoła ma 8 oddziałów rozsianych w największych miastach w Polsce i jest największą tego typu jednostką w naszym kraju oraz ma plany ciągłego rozwoju.
Można by powiedzieć, że sama w sobie lekcja gry na perkusji to jeden wielki ciąg sukcesów i porażek, dobrych i złych decyzji, poobijanych palców, połamanych pałek, ale też świetnych uderzeń, świetnie zagranych sekwencji. Pamiętam, jak na jednej z lekcji Przemek powiedział do mnie coś w stylu: “Stary, nie przejmuj się wynikami swojej gry, złymi uderzeniami, pamiętaj, że każda lekcja jest okazją do wielu świetnych uderzeń”. To była genialna rada, teraz też wiem, że z takim podejściem ten człowiek osiągnie to co chce, tak jak to ma miejsce w przypadku rozwoju jego szkoły.

Prawdopodobnie słyszałeś takie powiedzenie „Czasem trzeba przegrać bitwę, aby wygrać wojnę!”. Zatem w całym swoim działaniu prowadzącym Cię do sukcesu, śmiało przegraj tyle ile będzie konieczne.

Będę z tej rady korzystał w całym swoim życiu, nie tylko na lekcjach gry na perkusji. Będę przez to podejmował tylko dobre wybory, bo przecież innych nie ma. Każdy, podkreślam każdy, wybór daje nam możliwość by iść do przodu w naszym rozwoju.

Artykuły powiązane tematycznie z powyższym:

Autor: Michał Barteczko. Opublikowane w Osiąganie celów

Tagi: ,

Comments (1)

  • 5 stycznia 2012 o 21:01 |

    Święte słowa. Porażki i gorsze decyzję będą się pojawiać zawsze i zdarzają się one każdemu.

    Podobno ekspert to osoba, która popełniła więcej błędów niż inni.

    Ważne jest aby sobie uświadomić, że to co się uda lub nie wcale nie oznacza jacy jesteśmy.

    Nie musimy robić nic, nie musimy być kimkolwiek myślimy że musimy być, nie musimy niczego mieć a i tak mamy prawo czuć się WSPANIALI, JEDYNI, CUDOWNI! :)

Dodaj komentarz