maj
07

Piece of cake, małe piwo, bułka z masłem, kaszka z mlekiem czyli analiza kontrastowa

analiza kontrastowa

Tym razem zajmiemy się sprawami kulinarnymi… W niniejszym artykule podam Wam przepis na pyszne potrawy, wspomniane synonimy czynności łatwej do wykonania. Najciekawsze w przepisie jest to z czego te potrawy wykonamy, jest to składnik o nazwie „problem”. Przechodząc do sedna, dowiesz się jak „problem” zamienić w coś „pysznego”, a wszystko zgodnie z zasadami najzdrowszej diety.

Poniższe ćwiczenie możesz wykonać sam, albo z drugą osobą. Na pewno przyda Ci się kartka papieru i coś do pisania. Jak to w ćwiczeniach gdzie będziesz pracował z submodalnościami, niezależnie od tego czy wiesz czym one są, zachęcam do zapoznania się z artykułem je opisującym, zawsze możesz w jakiś sposób poszerzyć lub usystematyzować swoją wiedzę.

Proces ten został nazwany Analizą Kontrastową, nazwa bierze się stąd, że faktycznie będziemy analizować różnice, kontrasty pomiędzy tym co jest problemem a tym co jest sprawą banalnie prostą.

Bierzemy się zatem za wykonanie ćwiczenia.

 1. Przywołaj sobie w myślach jakąś totalnie łatwą do wykonania przez Ciebie czynność. Niech to będzie czynność, którą wykonujesz bardzo dobrze.
 2. Przyglądnij się dokładnie obrazowi tej sytuacji, wyodrębnij maksymalną ilość  submodalności go opisujących, parametry obrazu, dźwięki, odczucia.
 3. Zauważ uczucie przyjemności i łatwości z jaką wykonujesz tę czynność.
 4. Przyglądnij się obrazowi bardzo szczegółowo, zapamiętaj jak najwięcej submodalności go opisujących i następnie zapisz je wszystkie na przygotowanej wcześniej kartce papieru.
  Wykonywanie tego ćwiczenia w dwie osoby daje dodatkowy komfort, że jedna osoba pod powiekami obserwuje i opisuje submodalności, a druga notuje skrzętnie wszystko co usłyszy.
 5. Teraz przywołaj sobie w pamięci obraz sytuacji, którą uważasz za problem.
 6. Podobnie jak w punktach 2-4 wyodrębnij jak największą liczbę submodalności tej sytuacji i zapisz je na kartce.
 7. Przeprowadź analizę porównawczą submodalności dla obu sytuacji. Zauważ gdzie są największe różnice, albo może dana submodalność występuje tylko w jednej z przywołanych sytuacji.
 8. Przechodzimy teraz do dwóch finalnych kroków procesu. Przywołaj ponownie obraz sytuacji Twojego problemu i kolejno, dokładnie, przypisz mu wszystkie submodalności, które miał obraz czynności wykonywanej z wielka łatwością.
 9. Gdy obraz problemu ma już przypisane wszystkie submodalności  obrazu łatwej sytuacji i znajduje się w odpowiednim miejscu koniecznie go tam przymocuj, wykorzystaj środki, które zrobią to skutecznie i trwale, może wyobrażone jakieś duże, mocne gwoździe czy super klej.
 10. Zresetuj się. Np. dodaj do siebie cyfry obecnej godziny i minut, policz ilość kontaktów na ścianach, wypowiedz co drugą literę Twojego imienia i nazwiska.
 11. Sprawdź co się zmieniło. Przywołaj wspomnienie problematycznej sytuacji, nad którą pracowałeś i zaobserwuj co teraz czujesz. Czy jest lżej, łatwiej? Jestem przekonany, że tak.

To jest uniwersalna procedura, którą możesz stosować także do innych sytuacji. Gdy chcesz zmieniać odczucia związane z daną sytuacją na inne dla sytuacji z drugiego bieguna.

Artykuły powiązane tematycznie z powyższym:

Autor: Michał Barteczko. Opublikowane w Technologie

Tagi: ,

Dodaj komentarz