mar
16

2 filiżanki a sens życia

2 filiżanki a sens życia

Prawdopodobnie po przeczytaniu tytułu artykułu pojawiło się u Ciebie pytanie typu: “co ma piernik do wiatraka?”. Może też być tak, że jeśli np. uwielbiasz pić kawę czy herbatę to w jakiś sposób wiąże się to dla Ciebie z sensem życia. Jednak nie chodzi mi tutaj o takie zestawienie wprost. Zresztą za minutę wszystko będzie jasne :)

Możliwe, że już kiedyś przeszło Ci przez myśl znalezienie odpowiedzi na pytanie: “Jaki jest sens, cel mego życia?”. Nie wiem czy Ci się to udało, czy uznałeś może, że nie będzie łatwe znalezienie odpowiedzi na to pytanie albo znalazł się jakiś inny powód by tego nie zrobić.
Odpowiedź na to pytanie pozwala dużo dowiedzieć się o sobie, zdać sobie sprawę z wielu spraw, które może niepotrzebnie nas absorbują w naszym życiu. Spraw, które mogą być dla nas ciężarem, a mimo to, że nie idą w parze z Twoim sensem, celem w życiu, to wykonujesz je z jakichś powodów.

Jaki jest sens mego życia? Jak znaleźć odpowiedź na to pytanie? Oprócz zadania sobie tego pytania mam małe wskazówki, które pomogą Ci na nie odpowiedzieć.

We wspaniałej książce “Walcząc z myślami. Aforyzmy Bruce’a Lee w życiu codziennym” pod redakcją Johna Little, znalazłem piękny aforyzm poniższej treści:

Pustka jest początkiem wszystkiego – Aby spróbować mojej herbaty, musisz najpierw opróżnić swoją filiżankę. Przyjacielu, porzuć swoje wszystkie sztywne, przyjęte z góry poglądy i bądź neutralny. Czy wiesz z czego wynika użyteczność filiżanki? Z tego, że jest w środku pusta.

Tak, oczyszczenie się ze zbędnych, ograniczających, nabytych przekonań, spraw będzie punktem wyjścia do znalezienia sensu, celu swojego życia. Za chwilę poznacz prosty proces, który Ci pomoże znaleźć swój sens życia. Wystarczy tylko się otworzyć, nie zwracać uwagi na jakiekolwiek myśli, które mogą się pojawiać w trakcie, a mogą sabotować to co robisz. Na przykład mogą pojawiać się myśli typu: “to głupie co robię”, “to nie ma w ogóle sensu”… Jeśli się pojawią pozwól im po prostu płynąć, nie reaguj na nie.

Zatem, prosta procedura:

  1. Weź czystą kartkę papieru
  2. Na samej górze kartki zapisz pytanie: “Co jest sensem mego życia?”
  3. Zapisz poniżej odpowiedź na to pytanie. Nieważne co Ci się pojawi w głowie, po prostu zapisz. Może to być jedno słowo, może to być zdanie, może wydawać się nie mieć sensu, nie oceniaj, po prostu zapisz tę odpowiedź.
  4. powtarzaj punkt 3 tyle razy, aż dojdziesz do odpowiedzi, której zapisanie spowoduje u Ciebie poczucie mocnego wzruszenia, wyciśnie łzy. To będzie sygnał, że znalazłeś.

Tak na prawdę to tyle, bardzo prosty proces, wystarczy go przejść. Będzie pojawiać się wiele różnych odpowiedzi “fałszywych”, jednak gdy przyjdzie ta “właściwa” będziesz o tym wiedział, będziesz miał poczucie, jakby odpowiedź nie przyszła od Ciebie, z Twojego wnętrza tylko gdzieś spoza. Tego nie da się przegapić :) Odczucie jest na prawdę mocne, wcześniej mogą pojawiać się słabsze, ale to nie będzie jeszcze to.
Ważne aby zapisywać, zapisywać, zapisywać ciągle odpowiedzi, nie oceniaj, nie analizuj, po prostu zapisuj. Gdyby pojawiły się myśli typu “poddaję się”, “nie daję już z tym rady”, “mam coś innego ważniejszego do roboty”, po prostu zapisuj dalej, kontynuuj.

Strzepnij kurz przyjętych z góry poglądów – Usuń cały brud nagromadzony w okresie bytowania i odkryj rzeczywistość w jej jestestwie, w jej takowości [istocie] lub w jej nagości. Odkryj ją taką, jaka odpowiada buddyjskiemu pojęciu pustki.

Proces może Ci zająć kilkanaście minut, może dłużej, nie ma reguły. Zależy od tego na jakim poziomie świadomości życia obecnie egzystujesz.
Odpowiedź, którą znajdziesz, słowa w niej zawarte będą miały dla Ciebie duże znaczenie. Zresztą gdy je przeczytasz kolejny raz od razu to poczujesz, coś jakby rodzaj rezonansu energetycznego między nimi a Tobą. To wspaniałe uczucie.

Prawdziwa przyczyna i myśl – Prawdziwa przyczyna jest pozbawiona zanieczyszczonej myśli; nie można jej poznać poprzez nadawanie pojęć lub rozmyślanie o niej.

Miłego odkrywania siebie życzę.

Artykuły powiązane tematycznie z powyższym:

Autor: Michał Barteczko. Opublikowane w Osiąganie celów, Szczęście

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz