maj
22

2 eksperymenty

2 eksperymenty

Po co robi się eksperymenty? Czy m.in. po to by coś sprawdzić, by coś potwierdzić, by czegoś się dowiedzieć, by coś sobie uświadomić? A czy takie empiryczne doświadczenia mogą dostarczyć twardych dowodów na to, że “coś” ma miejsce, że “coś” czemuś służy? Dla mnie osobiście wszelkie eksperymenty wiążą się z przyjemnym dreszczykiem w oczekiwaniu na wyniki i tak też było w tych dwóch konkretnych przypadkach…

 

Mam dla Ciebie bardzo ciekawą propozycję. Jak będziesz miał ochotę to wykonaj proste 2 eksperymenty, które opisuję poniżej. Gwarantuję, że możesz doświadczyć czegoś niesamowitego, możesz poznać siebie samego jeszcze lepiej, może zmienić się bardzo mocno Twoje postrzeganie otaczającego ciebie świata, a to wszystko sprawi by czuć się jeszcze bardziej szczęśliwym :)

Zatem do rzeczy.

Eksperyment 1 – Życzliwość

Podejmij decyzję, że w ciągu najbliższych 2 godzin będziesz absolutnie życzliwą osobą. Dla każdego kogo spotkasz, dla każdego z kim przebywasz. Najważniejsze by być całkowicie konsekwentną osobą w tym postanowieniu i choćby nie wiem co się działo, nieważne jak zachowywali się inni Ty będziesz najbardziej życzliwą osobą na ziemi :)

Nie musisz spoglądać na zegarek i kończyć ten eksperyment dokładnie po dwóch godzinach, jednak gdy ten czas minie daj sobie chwilę na zastanowienie się i przeanalizowanie tego co miało miejsce. Zwróć uwagę na to jak się czułeś w tych wszystkich sytuacjach, które miały miejsce, gdy byłeś życzliwą osobą. Zauważ jaki to postępowanie miało wpływ na poczucie Twojej wartości. Co myślisz o sobie teraz, jak to jest być życzliwym dla innych?

Eksperyment 2 – Odpowiedzialność

Podejmujesz decyzję na cały dzień. Postanawiasz, że będziesz dziś odpowiedzialny nie tylko za siebie ale i za innych. To będzie dzień aktywności i działania. Nie czekasz na to aż ktoś coś zrobi, aż ktoś podejmie inicjatywę, po prostu bierzesz sprawy w swoje ręce i działasz. Nie czekasz aż ktoś może poprosi Cię o pomoc, sam ją zaoferuj. Zwróć uwagę na swoje zachowanie w codziennych sytuacjach, przepuść kogoś w drzwiach, przepuść kogoś przy wchodzeniu do autobusu czy tramwaju, otwórz komuś drzwi, zrób i przynieś partnerowi czy partnerce śniadanie. Postaraj się spędzać czas z ludźmi, którzy cię otaczają, nie zajmuj się tylko sobą, nawet gdyby to miało być czytanie ciekawej książki czy oglądanie pasjonującego filmu w telewizji. Postaraj się uczestniczyć maksymalnie w realnym życiu, wnieś do niego od siebie najwięcej jak potrafisz, pozwól siebie zauważyć, daj coś od siebie innym.

Podobnie jak w pierwszym eksperymencie, na koniec dnia, może nawet gdy spokojnie będziesz już leżał w łóżku, zrób sobie retrospekcję całego dnia. Zwróć uwagę jak te wydarzenia wpłynęły na Ciebie i na spotkane w ciągu dnia osoby. Co możesz powiedzieć o swoim samopoczuciu z tej perspektywy? Czy jest przyjemne dawanie czegoś od siebie? Ile dobrego mogą wnieść w życie bardzo drobne gesty?

Podziel się w komentarzach swoimi doświadczeniami, może to zainspiruje, jeszcze bardziej zmotywuje innych by wykonać te eksperymenty.

Miłego życia! :)

Artykuły powiązane tematycznie z powyższym:

Autor: Michał Barteczko. Opublikowane w Szczęście

Tagi: ,

Comments (1)

  • ...
    24 maja 2012 o 08:36 |

    …przecież ja zawsze jestem zyczliwa ..no i odpowiedzialna:)))))pozdrówcia:) Anula

Dodaj komentarz